O pořadu

O pořadu
„Tohle je pořad o autech. Nebude se tu vyšívat, a už vůbec se tu nebude štrikovat. Nikdo tu na konci série nebude zpívat a taky tu nikoho na závěr nečeká nahrávací smlouva.“

Těmito slovy zahájil Jeremy Clarkson historicky první díl nejznámějšího magazínu o autech Top Gear, který pravidelně sleduje čtyři sta milionů diváků.

Vizuálně působivé představení vozů je doprovázeno odlehčeným komentářem, který zaujme zdaleka nejen technické nadšence. Díky tomu je Top Gear výjimkou mezi pořady o autech a sledují ho i davy dívek a žen.

Top Gear je motoristický pořad převážně o autech. Začal se vysílat v roce 1977 jako běžný pořad pro motoristy. V průběhu doby a obzvlášť od znovuzahájení v roce 2002 se pořad vyvinul spíše do formátu zábavného pořadu s často šokujícími a nepředvídatelnými humornými scénami. Pořad v současnosti uvádí moderátoři Jeremy Clarkson, Richard Hammond, James May. Důležitou postavou v pořadu je záhadný testovací jezdec v bílém overalu, známý pod jménem Stig. Celosvětová sledovanost pořadu je odhadována na 350 milionů diváků.

Premiéry jednotlivých epizod jsou vysílány na britských stanicích BBC – BBC Two a od sezony 14 (2009/2010) také na BBC HD. Pořad je vysílán na různých programech po celém světě (včetně české Prima Cool). Obliba pořadu vedla k vytvoření dvou mezinárodních verzí s místním osazením účinkujících – ruské a australské verze Top Gear.

Pořad byl vyzdvihován za styl a přednes, stejně tak i za značné množství kritiky v obsahu a komentářích moderátorů.

Zvláštní kategorií epizod jsou tzv. speciály. Ve 14. sezóně bolivijský, kdy se moderátoři vydají projet amazonskou džunglí. V roce 2007 v rámci natáčení pořadu Top Gear: Polar Special se stala expedice Top Gearu v čele s Jeremym Clarksonem a Jamesem Mayem první, která kdy dojela na severní magnetický pól autem.